Remiză uriașă: HCM Constanța – Fuchse Berlin 31-31, în grupa D a Cupei EHF

Remiză uriașă: HCM Constanța - Fuchse Berlin 31-31, în grupa D a Cupei EHF

Campioana României la handbal, HCM Constanța, a obținut o remiză uriașă în cel de-al treilea meci din grupa D a Cupei EHF. Jucătorii lui Zvonko Sundovski au terminat la egalitate, scor 31-31 (16-16), pe teren propriu partida cu Fuchse Berlin (Germania), echipă ce va găzdui turneul Final Four al competiției continentale.

Meciul disputat duminică în Sala Sporturilor din Constanța a avut tente dramatice. Pentru a-și spori considerabil șansele de calificare în sferturile de finală ale Cupei EHF, constănțenii aveau nevoie de un rezultat pozitiv în partida cu puternica formație din Bundesliga. Egalul le netezește drumul, mai ales că au terminat la egalitate meciul din deplasare cu Chambery, principala lor contracandidată.

În fața unei echipe extrem de puternică pe toate posturile, HCM a optat pentru o apărare avansată în zona omului cu mingea și un atac bazat în special pe linia de 9 metri, formată din Șimicu – Csepreghi – Criciotoiu. Trasoarele celor trei au ținut formația constănțeană în joc, chiar și atunci când adversarii au reușit să se desprindă la patru goluri (9-5. minutul 15). Time-outul cerut de Sundovski a reașezat lucrurile: „Atenție la repliere, am luat patru goluri pe faza a doua. Haideți să jucăm, lăsați arbitrajul”, a fost mesajul. Până la pauză, cu tânărul Cristescu bine infiltrat pe semicerc, HCM a reușit să revină și să egaleze: 16-16.

Repriza a doua s-a transformat într-un recital al extremei Laurențiu Toma. Căpitanul Constanței a fost de neoprit, exasperându-l pe portarul Heinevetter. Soarta reprizei și poate a meciului s-a jucat în șase minute. În minutul 46, echipa germană conducea cu 25-22, dar gazdele au punctat de șase ori consecutiv, ducând scorul la 28-25 (min. 52). Suedezii Petersen și Zahrisson au topit repede avansul HCM-ului, dar finalul era deja aproape. Constanța a gestionat bine ultimul minut de joc și a încheiat jocul în atac.

Pentru HCM Constanța au marcat: Toma 9, Csepreghi 9, Șomicu 6, Criciotoiu 3, Cristescu 3, Novanc 1.

Clasamentul grupei:
1. Fuchse (5 puncte)
2. HCM Constanța (4 puncte)
3. Chambery (3 puncte)
4. Sporta Hlohovec (0 puncte).

Primele două se califică în sferturi.HCM Constanța va juca în etapa a patra în deplasare, la Berlin, pe 16 martie